Legalizacja pobytu to proces, którym muszą przejść obywatele spoza Unii Europejskiej, ażeby móc przebywać legalnie na terytorium Polski. Procedura ta wymaga wiele czasu i cierpliwości, niemniej jednak jej zakończenie umożliwia na legalne mieszkanie i pracę w Polsce. Jednym z dokumentów, które należy posiadać, jest karta pobytu.

Karta pobytu to dokument, który potwierdza legalny pobyt na terytorium Polski. Wystawiana jest na okres od 3 miesięcy do 3 lat i może być przedłużana. Warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli już ktoś przebywa na terytorium Polski bez ważnej karty pobytu, może mieć problemy z legalnym pobytem w kraju a także z pracą.

Jak zdobyć kartę pobytu? Przede wszystkim, należy ubiegać się o nią w terminie przed upływem legalnego pobytu na terytorium Polski. Wniosek o wydanie karty pobytu powinno się złożyć w właściwym urzędzie, czyli w Wojewódzkim Urzędzie Wojewódzkim albo w Urzędzie Wojewódzkim (zobacz także: legalizacja pobytu Wrocław). Wymagane dokumenty to m.in. ważny paszport, dokumenty potwierdzające cel pobytu, dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne oraz dokumenty potwierdzające posiadanie środków majątkowych na pobyt w Polsce.

Po złożeniu wniosku powinno się poczekać na decyzję, która zazwyczaj jest wydawana w ciągu 30 dni. W sytuacji pozytywnej wyborów otrzymuje się kartę pobytu, którą powinno się odebrać osobiście w urzędzie, w którym został złożony wniosek.

Warto zaznaczyć, że legalizacja pobytu i zdobycie karty pobytu to procesy wymagające czasu i cierpliwości. Nie należy odkładać tych formalności na późniejszy czas, ponieważ nielegalny pobyt na terytorium Polski może skutkować nie tylko i wyłącznie sankcjami administracyjnymi, ale także zatrzymaniem i deportacją z kraju.

Więcej informacji: Карта побыту в Польше.