Od lat jednymi z głównych badań, mających sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjenta, jest mierzenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi. Można dzięki niemu sprawdzić stan układu krążenia, w skład którego wchodzi serce a także szereg naczyń krwionośnych. Bardzo ważną rolę zajmują tu tętnice, które odprowadzają krew doprowadzoną przedtem do serca przez żyły.
Im sprawniej funkcjonuje ten układ, tym nie gorzej dla zdrowia. Krew jest wszakże tym „środkiem”, dzięki któremu poszczególne narządy wewnętrzne mogą otrzymać niezbędną porcję tlenu oraz składników odżywczych. Gdy pojawiają się zaburzenia powiązane z jej obiegiem, zaczynają się liczne problemy ze zdrowiem.
Serce, odgrywające w układzie krążenia istotną rolę, podzielone jest na lewe i prawe serce. Każda z tych części składa się natomiast z komory i przedsionka. Serce lewe odpowiedzialne jest za toczenie krwi do tętnic, dzięki czemu organizm otrzymuje transportowane przez krew substancje odżywcze a także tlen.
Od ilości krwi trafiającej do serca, a następnie odprowadzanej z niego, zależy ciśnienie tętnicze. Można je podzielić na skurczowe a także rozkurczowe. Ich pomiary pozwalają ustalić, czy układ krwionośny działa w prawidłowy sposób. Pomiaru takiego może dokonać zarówno lekarz, jak i sam pacjent, jeśli jedynie posiada w domu zestaw odpowiednich urządzeń. Najlepiej jednak skorzystać tu z pomocy lekarza, który może w tym samym momencie zinterpretować wyniki badań i w razie potrzeby powierzyć inne badania albo podjąć stosowne kroki powiązane z leczeniem.
Szczególnie szybkich działań wymaga stwierdzone podczas badania nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do wielu dalszych problemów ze zdrowiem. W takim wypadku zaleca się wykonanie jeszcze kilku innych badań. Ważny jest jednocześnie wywiad chorobowy, który umożliwia m. in. ustalić, czy istnieją przyczyny wystąpienia nadciśnienia wtórnego oraz czy w przypadku danego pacjenta pojawiają się inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych. Podobne działania są koniecznie również wówczas, gdy ciśnienie krwi jest zbyt niskie.
Źródło: https://www.universe.com/users/robert-willcodeb-F7R8YC.
Źródło informacji: https://www.tetongravity.com/community/profile/m13fdc/.